nLydia  - 

Blog pro zajištěné

Ráda si s fotografiemi hraju.
Nečekejte čistou fotografii,
ale s píše zajímavou.
Zonerama

Trabant  - 

Toulky knihou


Leo K  - 

O mně
V Krkonoších mám přítele, dřevaře.
Fotografuje obyčejným kompaktem
Podívejte se
Zaujal mě program Apophysis
a tak si s jeho pomocí maluju.

Něco je tady
A většina tady

Karel Čapek
Muž, který se nelíbil
Vzpomínka
na PhDr. Milana Valacha Ph.D.
Z jeho projevu
Takové moje
komentáře
Ozvěny


Co je to fraktální grafika a jak vzniká?
Chceme-li definovat co je to fraktál, dá se říci, že fraktál je soběpodobný geometrický obrazec definovaný jistou množinou komplexních čísel. Mezi nejznámější fraktály patří Mandelbrotova množina. Fraktály, s nimiž se setkáte zde na webu, vytvářím v počítačovém programu Apophysis. Říká se jim také „fractal flames“ patřící do třídy IFS vytvořené S. Dravesem. Zjednodušeně řečeno, fraktální grafiku v Apophysisu vytvořím vrstvením různých „variables“, tedy proměnných. Každá proměnná má na obrazec daný efekt, proměnných existuje kolem stovky (resp. těch, které jsou volně k dispozici fraktálním umělcům). Není to však tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Nejde do programu jen „nabouchat pár čísel a ono se tam něco objeví“, to zdaleka ne! Pravé fraktální umění tkví ve znalosti co který druh proměnné s obrazcem udělá. I změna jedné proměnné o jednu desetinu může obrazec změnit k nepoznání od původního. Toto také zaručuje takřka absolutní originalitu fraktálu, protože jen velmi nepravděpodobně 2 umělci zadají stejnou kombinaci proměnných a stejné hodnoty proměnných zároveň. Proces poznávání proměnných a jejich efektu na obrazec bez nadsázky přirovnám k procesu učení se například malbě. Trvá roky zvládnout jednu techniku a podívejte kolik různých technik existuje! Stejně tak nelze na 100% poznat a zvládnout veškeré možnosti, které program Apophysis nabízí.

To je záměrně zneužitá - desinterpretovaná - pravda!

Předchozí text je ze stránky, kde se Eliška Vokounová snaží prodat svoje fraktální výtvory. Líbí-li se vám fraktály neváhejte, Apophysis poslední verze si stáhněte zde ...a budete okouzleni. Pokud vám tohle okouzlení vydrží a naučíte se ovládat vestavěné manuální ovládání (zastupující matematické manipulace) můžete pokračovat v Apophysis 7X a na stránkách The Flame Algorithm. Ale k jednoduché práci s programem matematiku nepotřebujete! Tuto poznámku jsem připojil proto, že programátoři Peter Zdobnov, Pjotr Boris a Ronald Hordjk vytvořili Apophysis v licenci GPL verze 2. Připadá mi mrzké, těží-li z toho někdo pro svůj osobní prospěch, aniž by cokoliv vracel GNU komunitě.
To, na co se díváte je trochu jiné. Jde o montáž vektorových a bitmapových prvků, které jsou převážně výstupem z programu Apophysis.